Aktywny wypoczynek w górach, sporty wodne czy leniuchowanie nad morzem - jakiego sposobu na urlop jesteś fanem? A może należysz do grupy ludzi, którzy wyznają zasadę: teraz nie mam czasu na odpoczynek? Zanim zdecydujesz się na rezygnację z tegorocznego urlopu, dowiedz się, dlaczego warto na niego wyjechać i jak wdrożyć się ponownie do pracy po powrocie.
Nie wiem, czy wiesz, ale na podstawie badań [1] wynika, że koszty obniżonej produktywności związane z brakiem work-life balance wśród pracowników prowadzą także do strat finansowych przedsiębiorstwa. Koszty, jakie ponosi pracodawca za brak work–life balance to: koszty obniżonej produktywności (43%), koszty fluktuacji (30%), koszty absencji (15%), koszty zastępstw (8%) oraz koszty czasu przełożonych (4%).
Jak z kolei prezentują się koszty osobiste ponoszone przez pracowników w wyniku braku równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym? Również nieciekawie! Pracownicy, którzy nie decydują się na work-life balance, w tym urlop, są mniej zaangażowani i bardziej rozkojarzeni, częściej i więcej się stresują. Mogą także pojawiać się konflikty w rodzinie, gorsza opieka nad bliskim, uzależnienia, a także brak poczucia bezpieczeństwa.[2]
Dobrze, skoro już jako pracodawcy i pracownicy jesteśmy przekonani do tego, że wyjazd na urlop to naprawdę dobry pomysł, zastanówmy się, jak wrócić do bycia produktywnym już po wypoczynku.
Tak, tak, wiem, że to absurdalnie brzmi, bo jedyne, o czym myślimy tuż przed urlopem, to, jakie ciekawe miejsca zobaczymy i jakiego pysznego jedzenia spróbujemy. Jeśli jednak zależy Ci na wypoczynku podczas wakacji, zadbaj o spokój jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Postaraj się uporządkować wszystkie zadania oraz przypisać im czas, kiedy chcesz je zrealizować po powrocie. Zostaw sobie czytelne informacje, które będziesz w stanie zrozumieć po powrocie z 2–tygodniowego wypoczynku. Oddeleguj swoje zadania lub przekaż przełożonemu (w zależności od Twojego stanowiska), co jest zrobione, a co powinno być dokończone w czasie Twojej nieobecności. Te wszystkie zabiegi pozwolą Ci na łatwiejsze wdrożenie się do pracy po wakacyjnych wojażach.
Pamiętaj, że powrót po wypoczynku bywa… nieco trudniejszy niż, gdy chodzisz codziennie do pracy. Dlatego też najlepiej, abyś nie umawiał żadnych ważnych spotkań z Klientami czy przełożonymi w ciągu swoich pierwszych 2-3 dni od powrotu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wiele rzeczy mogło Ci umknąć podczas urlopu: sytuacja firmy mogła się zmienić, status projektu Klienta czy nawet Twoja aktualna wiedza na temat projektu. Daj sobie czas na ponowne wdrożenie się do pracy w firmie - spotkanie może wypaść za kilka dni nawet lepiej, bo będziesz wypoczęty i lepiej się przygotujesz. Poinformuj także współpracowników, aby przez pierwsze kilka dni dali Ci chwilę oddechu i z trudniejszymi tematami do rozmów poczekali kilka dni.
Każdy z nas chciałby zrealizować wszystko tu i teraz – szkoda tylko, że się nie da. Po urlopie bądź dla siebie wyrozumiały. Nie oczekuj, że zdążysz zrobić wszystkie zadania w ciągu pierwszego dnia od powrotu. To po prostu niemożliwe! Jeśli natomiast uświadomisz sobie, że nie wszystkie zadania zrealizujesz od razu, możesz uniknąć frustracji. Uwierz mi, frustracja to jest ostatnia rzecz, której potrzebujesz już pierwszego dnia po urlopie.
Organizowanie czasu pracy jest skuteczne, naprawdę. Zaplanuj sobie swoje pierwsze kilka dni pracy - nie rób wszystkiego na hurra! W poniedziałek odpowiedz na większość maili zaczynając od tych najstarszych, we wtorek oddzwoń na wszystkie telefony, a w środę zajmij się dokumentacją. Wypisz sobie wszystkie zadania, które Cię czekają i oceń ich realny czas wykonania. Następnie ułóż sobie plan dnia w taki sposób, aby zajęcia większego i mniejszego kalibru były sobą poprzeplatane. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której praca wchodzi do Ciebie drzwiami i oknami, a Ty nie wiesz, co z tym zrobić. Spróbuj być S.M.A.R.T. !
Wierzę, że ten wakacyjny czas pozwoli nam wszystkim odetchnąć z ulgą i podejść z zapałem do nowych wyzwań, jakie nam stawia ten postpandemiczny świat. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci odpoczynku i dużo słońca podczas urlopu!
[1] [2] W. Ratajczyk, Praktyki wspierania równowagi praca – życie w wybranych krajach Unii Europejskiej, „Folia oeconomica” 2010, nr 240, cyt. za: J. Kubicka-Daab, R. Manikowski, Równowaga pomiędzy życiem osobistym a pracą zawodową, Warszawa, 2003, s. 238. Pobrane z: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/423 [dnia: 07.08.2020]
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.