Pracownicy i pracodawcy łączmy się! – czyli o integracji na home office
Spis treści

  Pracownicy i pracodawcy łączmy się! – czyli o integracji na home office

  Home office to ostatnio temat rzeka poruszany w możliwie każdym miejscu pracy czy w mediach społecznościowych. Czy home office ma wpływ na wydajność? Jak komunikują się ze sobą pracownicy i pracodawca? Czy praca zdalna stanie się już regułą, a nie benefitem? Również i ja dołączę do grona mówiących i piszących o home office, ale w tym ludzkim, nie organizacyjnym, wydaniu.

   

  Badania (Kurkus – Rozowska, Najmiec, 2007) podają, że jedne z typowych cech telepracy (polegającej na pracy zdalnej) to ruchomy czas pracy oraz możliwość zmiany lokalizacji domowego biura. W moim odczuciu te, z pozoru drobne zmiany, mają znaczący wpływ na relacje międzyludzkie, które mogą być stopniowo rozluźniane. Z badania wynika, że aż 41 % badanych telepracowników zwraca uwagę na problemy komunikacyjne z pracodawcą. Wiadome jest, że organizacja, w której ważna jest komunikacja międzyludzka, nie tylko wyniki, funkcjonuje lepiej niż organizacja kładąca nacisk tylko i wyłącznie na wydajność.

   

  Czy jest możliwa integracja zespołu, mimo pracy w trybie home office? Moim zdaniem tak! Parafrazując Terry’ego Pratcheta, dobry plan [na integrację] to nie taki, gdzie ktoś wygrywa, tylko taki, w którym nikt nie uważa, że coś stracił. Integracja zespołu, w którym każdy będzie czuł się dobrze, to zdecydowanie układ win – win. Poniżej przedstawię kilka pomysłów, jak można zintegrować zespół, który w trybie natychmiastowym musiał wdrożyć się do pracy zdalnej.

   

  1. Keep calm & play competitions

  Właściwie każdy z nas ma w sobie pierwiastek kreatywności, wykorzystajmy ją w konkursach! Zorganizujmy konkursy, w których pracownicy będą mogli pokazać mały wycinek swojego życia: ładne i zorganizowane biuro domowe, pomysł na spędzenie wolnego czasu, a może po prostu uśmiechnięta buzia sprawi, że zespół będzie mógł lepiej się poznać. Po powrocie do biura wysyłane zdjęcia czy wideo relacje będą mogły stać się powodem do nawiązania krótkiej rozmowy. Nagrodą w konkursie może być zarówno drobny upominek, jak również wspólne wyjście, jeśli frekwencja konkursowiczów wyniesie określoną wysokość. Ten sposób integracji sprawdzi się zarówno w dopiero tworzących się zespołach, ale także wśród pracowników, którzy już doskonale się znają.

   

  1. Grywalizacja online

  Z kolei przedsiębiorstwa posiadające większy budżet na integrację, powinny wziąć pod uwagę zamówienie dedykowanej gry online na platformach grywalizacyjnych. Integracja poprzez grywalizację online to doskonały sposób na poznanie mocnych i słabych stron zespołu, ale także budowanie relacji pracownik – pracownik oraz pracownik – pracodawca. Przyjemna gra, która jest dostosowana do wyzwań oraz oczekiwań przedsiębiorstwa pozwala na łatwiejsze zintegrowanie się zespołu. Agnieszka Klej (2013) wskazuje na elementy łączące i spajające grupę społeczną takie jak: podobieństwa aktywności zawodowej, wspólne cele, poszukiwania i inspiracje. Grywalizacja w systemie online pozwala na ukierunkowanie Pracowników na wspólne osiąganie celów, co wpływa na ich integrację. W konsekwencji, lekka forma integracji poprzez grę online, może mieć znaczenie w kontekście jakości komunikacji współpracowników na płaszczyźnie zawodowej.

   

  1. Koncert w domu - kto mówi, że się nie da?

  A gdyby tak przenieść wspólne spotkania integracyjne do rzeczywistości online? Wiele zespołów wypracowało swoje rytuały, które pozwalały na nadawanie bardziej ludzkiego charakteru zespołowi. Wspólne wyjścia raz w miesiącu na kręgle? Wspólna kawa w piątkowe popołudnie? A może wyjścia na koncert lub do kina? Na szczęście obecnie, mimo pracy home office, nie trzeba rezygnować z rytuałów, wystarczy je jedynie nieco zmodyfikować. Jako Leader zespołu lub też HR-owiec z powodzeniem możesz zorganizować spotkanie przy kawie poprzez aplikacje/ komunikatory. Wielu artystów musiało zrezygnować z koncertów w plenerach i przeniosło sceny koncertowe do swoich domów. Obecnie organizowane są koncerty online, dlaczego nie wykorzystać tego w integracji? Dodatkowo poza wspólnym spędzeniem czasu, możecie wpłacić datek na walkę z COVID-19 lub tez inną akcję charytatywną. Przyjemne z pożytecznym!

   

  1. Daj się poznać

  Brakuje Ci small talków w kuchni lub też w windzie? Jako HR-owiec zorganizuj firmowy speed meeting. Zaaranżuj krótkie spotkania pracowników, podczas których wymienią się uwagami, spostrzeżeniami czy po prostu porozmawiają na tematy, które leżą im na sercu. Taki sposób zaaranżowania spotkań firmowych sprawdzi się w przypadku zespołu, który pierwszy raz mierzy się z wyzwaniem, jakim jest kontakt poprzez platformy internetowe.

   

  Kto pyta nie błądzi! … lub błądzi z innymi. Nie zmienia to faktu, że ile osób, tyle pomysłów. Załóż skrzynkę mailową, na którą pracownicy będą mogli zgłaszać swoje pomysły na integrację. Dzięki temu poznasz pomysły innych, na które sam/a być może nigdy byś nie wpadł/a!

   

   

  Klej, A. (2013) Człowiek zalogowany w serwisie społecznościowym – komu potrzebna jest integracja w sieci? Pobrane z: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/70206/klej_czlowiek_zalogowany_w_serwisie_spolecznosciowym_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp: 07.07.2020]

  Najmiec, A., Kurkus- Rozowska, B. Telepraca – lepiej w domu czy w biurze? Bezpieczeństwo pracy: nauka i praktyka. 2007 (3) s. 6-9

  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X