Zmiany, zmiany, zmiany… planowane zmiany w Kodeksie Pracy mają wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 roku. Czy tak się wydarzy, tego dzisiaj nie wiemy. Wiemy natomiast, że już dziś pracodawcy powinni przygotowywać się na nowe wyzwania.
Pierwsza zmiana dotyczy dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy work-life balance, która miała wejść w życie w tym roku, ale została przesunięta na 2023. Jakie zmiany przewiduje?
- zmiany w urlopach rodzicielskich, czyli wydłużenie ich o 9 tygodni wybieranych przez drugiego rodzica jako zwiększenie udziału ojców w wychowaniu dzieci
- zmiany wysokości zasiłków macierzyńskich
- dodanie nowych zwolnień na opiekę
- skrócenie terminu wykorzystania urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia mające na celu zacieśnienie więzi z ojcem
- elastyczna praca rodzica dziecka do 8 roku życia (przerywany czas pracy, praca zdalna, system weekendowy pracy, obniżenie wymiaru pracy, indywidualny rozkład czasu pracy)
oraz dodatkowo zgodnie z dyrektywą promowania bezpiecznego i przewidywalnego zatrudniania:
- zmiany dotyczące umów na czas określony (podawanie przyczyny wypowiedzenia)
- zmiany dotyczące umów na okres próbny (skrócenie okresu próbnego oraz automatyczne zdefiniowanie czasu trwania umowy określonej)
- poszerzenie informacji o warunkach zatrudnienia o dane dotyczące: innych elementów wynagrodzenia, świadczeniach rzeczowych, zasadach pracy w godzinach nadliczbowych, warunkach przychodzenia na zmianę, zasad wybierania urlopu, procedury rozwiązywania umowy, prawa do szkoleń, procedury awansu, warunków zatrudniania w pełnym/niepełnym czasie pracy
- kontroli trzeźwości w pracy
- poszerzonej definicji pracownika o osoby na innych umowach niż umowa o pracę
Następny projekt zakłada, iż decyzją administracyjną PIP może przekształcić umowy zlecenia w umowę o pracę, co skutkuje dla pracodawcy kosztem wypłacenia zaległych urlopów, nadgodzin, uwzględnienia w wypłatach ZFFŚ.
Zatrudnianie obcokrajowców jeszcze nigdy nie było takie proste. Pełna digitalizacja w załatwiania spraw, maksymalnie uproszczone procedury, a kolejna ustawa już w planach.
Bez konkretnej daty wejścia w życie pozostaje także zmiana dotycząca pracy zdalnej.
- posiadanie profilu na PUE ZUS dla każdego przedsiębiorcy,
- możliwość złożenia przez zleceniobiorców PIT-2 na równi z pracownikami etatowymi.
- na 3490 zł od 01.01.2023, minimalna stawka godzinowa 22,80 zł/h
- na 3600 zł od 01.07.2023, minimalna stawka godzinowa 23,50 zł/h
Na koniec przedstawiamy najświeższy projekt ustawy. Posłowie wnieśli o ustanowienie 35-godzinnego tygodnia pracy oraz automatycznie 30-godzinnego tygodnia pracy dla osób z II oraz I grupą inwalidzką, bez ingerencji w wynagrodzenia z tego tytułu. Projekt ma na celu zachowanie większej równowagi miedzy życiem prywatnym a zawodowym. Zaakceptowanie tego projektu z pewnością spodobałoby się wielu milionom Polaków.
Planowane zmiany w Kodeksie Pracy to kolejne wyzwania dla przedsiębiorców. W #JobhouseTeam mierzymy się z nimi na co dzień, dzielimy się wiedzą i wiemy jak skutecznie zadziałać w zakresie kadr i płac. Napisz do nas i sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie: dorota.blicharska@jobhouse.pl
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.