Zmiany w Kodeksie Pracy 2022/2023 – na co warto zwrócić uwagę?
Spis treści

    Zmiany w Kodeksie Pracy 2022/2023 – na co warto zwrócić uwagę?

    Zmiany, zmiany, zmiany… planowane zmiany w Kodeksie Pracy mają wejść w życie na przełomie 2022 i 2023 roku. Czy tak się wydarzy, tego dzisiaj nie wiemy. Wiemy natomiast, że już dziś pracodawcy powinni przygotowywać się na nowe wyzwania.

     

    Pierwsza zmiana dotyczy dostosowania polskich przepisów do  unijnej dyrektywy work-life balance, która miała wejść w życie w tym roku, ale została przesunięta na 2023. Jakie zmiany przewiduje?

    - zmiany w urlopach rodzicielskich, czyli wydłużenie ich o 9 tygodni wybieranych przez drugiego rodzica jako zwiększenie udziału ojców w wychowaniu dzieci

    - zmiany wysokości zasiłków macierzyńskich

    - dodanie nowych zwolnień na opiekę

    - skrócenie terminu wykorzystania urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia mające na celu zacieśnienie więzi z ojcem

    - elastyczna praca rodzica dziecka do 8 roku życia (przerywany czas pracy, praca zdalna, system weekendowy pracy, obniżenie wymiaru pracy, indywidualny rozkład czasu pracy)

     

    oraz dodatkowo zgodnie z dyrektywą promowania bezpiecznego i przewidywalnego zatrudniania:

     

    - zmiany dotyczące umów na czas określony (podawanie przyczyny wypowiedzenia)

    - zmiany dotyczące umów na okres próbny (skrócenie okresu próbnego oraz automatyczne zdefiniowanie czasu trwania umowy określonej)

    - poszerzenie informacji o warunkach zatrudnienia o dane dotyczące: innych elementów wynagrodzenia, świadczeniach rzeczowych, zasadach pracy w godzinach nadliczbowych, warunkach przychodzenia na zmianę, zasad wybierania urlopu, procedury rozwiązywania umowy, prawa do szkoleń, procedury awansu, warunków  zatrudniania w pełnym/niepełnym czasie pracy

     

    Do końca 2022 r. zakłada się wprowadzenie zmian dotyczących:

    - kontroli trzeźwości w pracy

    - poszerzonej definicji pracownika o osoby na innych umowach niż umowa o pracę

     

    Następny projekt zakłada, iż decyzją administracyjną PIP może przekształcić umowy zlecenia w umowę o pracę, co skutkuje dla pracodawcy kosztem wypłacenia zaległych urlopów, nadgodzin, uwzględnienia w wypłatach ZFFŚ.

     

    Zatrudnianie obcokrajowców jeszcze nigdy nie było takie proste. Pełna digitalizacja w załatwiania spraw, maksymalnie uproszczone procedury, a kolejna ustawa już w planach.

     

    Bez konkretnej daty wejścia w życie pozostaje także zmiana dotycząca pracy zdalnej.

     

    Natomiast od 1 stycznia 2023 będzie obowiązywać:

    - posiadanie profilu na PUE ZUS dla każdego przedsiębiorcy,

    - możliwość złożenia przez zleceniobiorców PIT-2 na równi z pracownikami etatowymi.

     

    Kwota minimalnego wynagrodzenia ulegnie podniesieniu dwukrotnie w ciągu roku 2023:

    - na 3490 zł od 01.01.2023, minimalna stawka godzinowa 22,80 zł/h

    - na 3600 zł od 01.07.2023, minimalna stawka godzinowa 23,50 zł/h

     

    Na koniec przedstawiamy najświeższy projekt ustawy. Posłowie wnieśli o ustanowienie 35-godzinnego tygodnia pracy oraz automatycznie 30-godzinnego tygodnia pracy dla osób z II oraz I grupą inwalidzką, bez ingerencji w wynagrodzenia z tego tytułu. Projekt ma na celu zachowanie większej równowagi miedzy życiem prywatnym a zawodowym. Zaakceptowanie tego projektu z pewnością spodobałoby się wielu milionom Polaków.

     

    Planowane zmiany w Kodeksie Pracy to kolejne wyzwania dla przedsiębiorców. W #JobhouseTeam mierzymy się z nimi na co dzień, dzielimy się wiedzą i wiemy jak skutecznie zadziałać w zakresie kadr i płac. Napisz do nas i sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie: dorota.blicharska@jobhouse.pl

     

    Wstecz
    Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

    Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

    Skontaktuj się z nami
    Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
    Aktualności
    X