Skuteczny networking, czyli jak zadbać o swoją sieć kontaktów!
Spis treści

  Skuteczny networking, czyli jak zadbać o swoją sieć kontaktów!

  Codziennie otaczasz się ludźmi - rodziną, znajomymi czy też współpracownikami. Rozmawiasz z nimi, a później wracasz do swoich spraw. Błąd. Okazuje się, że sieć Twoich kontaktów to ogromne możliwości w budowaniu ścieżki kariery. Najważniejsze co musisz zrobić, to rozwijać ją w sposób świadomy i efektywny, a uzyskasz dostęp do jednej z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy.

   

  Na początku spójrz na swoich znajomych jak na pośredników, umożliwiających nawiązywanie kolejnych relacji. Nigdy nie masz pewności, czy dana osoba akurat nie kojarzy kogoś, kto aktualnie poszukuje pracownika w interesującej Cię branży i mogłaby polecić Twoją kandydaturę. Takie działania nazywamy networkingiem, a jeśli to słowo brzmi jeszcze dla Ciebie obco, czas przyjrzeć się mu bliżej i zrozumieć, że networking to potężne narzędzie.

   

  Skuteczny networking wymaga ciągłego dbania o już zbudowane relacje i bieżącego nawiązywania nowych. Aby Twoja sieć kontaktów chciała polecać Cię dalej, koniecznie dawaj od siebie wartość. Wnoś do niej swoją wiedzę z branży, kompetencje, znajomości, sam polecaj znajomych. Jeśli trafisz na ciekawy artykuł, a wiesz, że może zainteresować konkretną osobę - nie wahaj się podesłać linka. Kiedy tylko masz okazję, udzielaj rekomendacji. Są one na wagę złota.

   

  Uwzględnij w swoim kalendarzu czas na bywanie w miejscach związanych z Twoją branżą. Na takich konferencjach i eventach pojawia się zazwyczaj mnóstwo osób, a dodatkowo często już w agendzie przewidziany jest czas na networking, co daje świetną okazję do nawiązywania relacji. Pamiętaj jednak, że sam udział w wydarzeniu to nie wszystko. Warto jak najlepiej wykorzystać taką okazję, dlatego wcześniej odpowiednio się przygotuj. Przede wszystkim określ, kogo chcesz poznać. Kogo brakuje w Twojej sieci kontaktów? Kto mógłby Ci pomóc? Zwiększa to Twoje szanse na poznanie właściwych osób. Nie zapomnij też zabrać ze sobą wizytówek. Nawet jeśli nie masz własnej firmy powinieneś je posiadać. Wystarczy imię, nazwisko i dane kontaktowe, ewentualnie czym się zajmujesz. Sporo osób podczas rozmowy notuje na wizytówce szczegóły dotyczące rozmówcy, które są później bardzo pomocne przy kojarzeniu poszczególnych znajomości i omawianych tematów.

   

  Warto przynajmniej raz w tygodniu zadzwonić do kogoś ze swojej sieci, jednak nie z powodów czysto zawodowych. Jeżeli masz możliwość, możesz też umówić się z tą osobą na spotkanie. To bardzo wzmocni Waszą relację.

   

  Zanim jednak poprosisz znajomego o rekomendację, powinieneś go zaopatrzyć w konkretne informacje, które może później przekazać dalej. Niezwykle istotne jest, aby od samego początku dawać swojej sieci kontaktów jasny komunikat, czym się zajmujesz, jakie masz plany zawodowe i gdzie ewentualnie można by Cię polecić. Kiedy już odezwiesz się z prośbą o pomoc, udzielenie Ci wsparcia będzie o wiele łatwiejsze.

   

  Absolutną podstawą jest również dobrze przygotowane CV, które możesz od razu przesłać do znajomego. Zwróć uwagę na jakość dokumentu, by - mówiąc wprost - osoba polecająca nie miała się czego wstydzić, ponieważ musisz pamiętać, że wchodzi tu w grę także i jej reputacja.

   

  Jeśli świadomie zadbasz o swoją siatkę kontaktów, z pewnością poruszanie się po rynku pracy stanie się o wiele łatwiejsze. Zyskasz szansę na polecenie Cię i dotarcie do większej grupy osób, które będą w stanie Ci pomóc. Podchodząc do networkingu w odpowiedni sposób możesz dojść do takiego etapu, kiedy znajomi sami z siebie będą Cię polecać i w rezultacie to praca zacznie szukać Ciebie.

  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X