Rynek pracy w przyszłości , czy zastąpią nas roboty?
Spis treści

  Rynek pracy w przyszłości , czy zastąpią nas roboty?

  Rozwój techniki dotyka również rynek pracy

  Obecny rynek pracy to rynek pracownika, jednak coraz częściej mówi się o istotnym aspekcie automatyzacji pracy, która ma być odpowiedzią na dynamiczne potrzeby rynku.

  Aktualne badania wykazują, że w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, będziemy obserwować niezwykle istotne zmiany w dotychczasowych zawodach. Mówi się o liczbie przekraczającej 700 zawodów, które zostaną zastąpione poprzez roboty.

  Monter.com przeprowadził ankietę o zasięgu międzynarodowym, której celem było zbadanie, czy respondenci widzą jakiekolwiek ryzyko, że maszyny będą w stanie zastąpić ich na obecnych stanowiskach.

   

  Co ciekawe, Niemcy, to grupa, która okazała się najbardziej świadoma nadchodzących  zmian oraz ich wpływu na życie zawodowe.

  Jak wynika z raportu ,, Przyszłość pracy’’, zrealizowanego przez DELab UW oraz Orange roboty wykorzystywane są już  od dłuższego czasu choćby w fabrykach, jednak to na przełomie kilku lat zauważymy wzrost ich obecności w większości firm produkcyjnych.

  Obecnie to wciąż nieliczni wykorzystują automatyzację . Prym wiodą tu takie firmy jak: Amazon, Foxconn( dostawca Apple oraz Samsunga) , Mercedes, Google.

  Roboty, które zastępują prace magazyniera, maszyny zamiast ludzi przy taśmach produkcyjnych czy też  testowanie wysyłki paczek przez drony to tylko część rozwiązań, które zostały już wdrożone lub też są sukcesywnie wprowadzane.

  Co więcej, jeszcze do niedawna nikt nie wierzył, że kierowcy, staną się grupą, którą będzie można zastąpić robotami. Tymczasem Mercedes czy Google testują samochody , w pełni autonomiczne, które już teraz przejechały samodzielnie miliony kilometrów.

  W skali zmian zachodzących na całym świecie, możemy  przewidzieć, że rozwój techniki dotknie i nasz rynek. Branże w sektorze maszynowym jak i motoryzacyjnym w Polsce cechuje duża liczba zatrudnionych , tym samym to właśnie one stają się  najbardziej podatne na automatyzację.

  Biorąc pod uwagę, jak technologiczny postęp wpływa na każdą sferę życia musimy być świadomi, że dotknie on i nas jako pracowników. Aktualne  prognozy mówią, że ceny robotów będą stopniowo spadać, a ich wydajność wzrastać.

  Data ostatnie modyfikacji 02.02.2017
  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X