Niemal wszyscy wiedzą, że na drodze do zdobycia wymarzonej pracy, kluczowe są dobrze przygotowane CV oraz List Motywacyjny. Kiedy rekruter ma przed sobą bardzo zbliżone profile kandydatów szuka elementu, który pomoże podjąć mu najlepsza decyzję. Skoro poznał już kompetencje i doświadczenie tych osób, nieocenione będą dla niego załączone rekomendacje. Dzięki nim lepiej pozna sylwetki obu kandydatów. Niestety, jeszcze mało osób zwraca na nie należytą uwagę i docenia ich siłę, co jest ogromnym błędem.
Co mogą dać Ci rekomendacje?
Przede wszystkim budują Twoją wiarygodność w oczach pracodawców i klientów oraz świetnie wpływają na wzmocnienie marki osobistej. To właśnie one sprawiają, że to praca zaczyna „sama” szukać Ciebie.
Kiedy wybierasz się do fryzjera wchodzisz do pierwszego lepszego salonu, czy najpierw pytasz znajomych, jaki polecają? Tak samo działa rynek pracy. Jeżeli dana firma poszukuje akurat pracownika na stanowisko związane z Twoją branżą, a jednocześnie ktoś z Twoich kontaktów może Cię tam polecić w dziale HR, to istnieje duża szansa, że pracodawca wybierze właśnie Ciebie. Powód jest prosty - woli zatrudnić kogoś sprawdzonego i zredukować koszty związane z wdrażaniem kandydata, który mu się nie sprawdzi.
Dodatkowo, dobrze wystawione rekomendacje dają realny obraz Twojej pracy. Dzięki nim potencjalny pracodawca i rekruter od razu widzą, jakim pracownikiem jesteś i za co cenił Cię poprzedni szef.
Tak jak wspomniane już było we wstępie, rekomendacje świetnie „podbijają” CV. Nie chodzi o to, by od razu wpisywać je bezpośrednio do dokumentu, ale wystarczy zawrzeć informację o referencjach dostępnych na życzenie, a od razu będzie on wyglądał bardziej atrakcyjnie.
Od kogo i kiedy je pozyskiwać?
Pierwszą grupą osób, do której warto się zwrócić po rekomendacje to pracodawcy i managerowie. Najłatwiej poprosić o nie w momencie odchodzenia z firmy. Warto też pozyskiwać je ze strony współpracowników, chociażby po zakończonych projektach. Jedne z najcenniejszych referencji otrzymasz od klientów zadowolonych z Twoich usług. To właśnie te mogą być niekiedy najbardziej istotne dla rekrutera czytającego Twoje CV. Najlepiej już teraz poproś o rekomendacje także swoich znajomych. Często to właśnie oni idealnie potrafią wskazać przewagi konkurencyjne, których sam możesz nie dostrzegać.
Przede wszystkim pamiętaj, by nie zgadzać się na pisanie referencji samodzielnie, by potem ktoś miał je tylko podpisać. Uwierz, to widać.
Gdzie zamieścić?
Warto mieć przygotowany załącznik w formacie PDF z referencjami, który można wysłać wraz z dokumentami aplikacyjnymi. Oprócz tego, takie rekomendacje mile widziane są jako dodatek do profili na portalach związanych z pracą, tj. GoldenLine czy LinkedIn. Jeśli masz własną stronę internetową, koniecznie umieść je także tam.
Jak widzisz, referencje to jeden z kluczowych elementów przy budowaniu swojej kariery. Nie zapominaj jednak, żeby oprócz ich pozyskiwania również samemu je dawać.
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.