Uproszczona grafika tworzenia pierwszego CV
Spis treści

    Pierwsza praca - co wpisać do CV, jeśli nie posiadamy doświadczenia zawodowego

    Przyszedł czas na podjęcie pierwszej pracy zawodowej, zaczynasz od przygotowania CV i już na początku spotykasz się z problemem. Co wpisać w pozycji doświadczenie?

     

    Żeby zdobyć doświadczenie trzeba pójść do pracy, żeby dostać pracę trzeba mieć doświadczenie. To brzmi jak błędne koło. Na szczęście można je przerwać.

     

    Na początek przeanalizuj, jakie doświadczenie jest potrzebne w pracy, do której chcesz aplikować. Co prawda nie posiadasz doświadczenia zawodowego, ale na pewno masz doświadczenie, które wynika z Twoich zainteresowań, działalności w NGO lub w kołach naukowych i pracy dorywczej, a może jak większość studentów w Polsce masz za sobą praktyki? Wszystko to możesz, a nawet powinieneś wykorzystać w swoim CV.

     

    Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, aktywność dodatkowa

     

    Masz za sobą kilka lat działalności w organizacji pozarządowej, stowarzyszeniu albo fundacji? To jest Twoje doświadczenie! Tej informacji nie możesz pominąć w CV. Koniecznie napisz, w jakiej działałeś lub działasz organizacji i czym się zajmowałeś. Działalność w wielu organizacjach przynosi doświadczenie podobne do tego zdobywanego w pracy. W opisie skup się tylko na tych obowiązkach, które mogą być istotne z perspektywy danej rekrutacji. Nie obniżaj wartości rzeczom, które robiłeś, wymień wszystko, co może mieć znaczenie, a tym bardziej, co sprawi, że Twoje CV wyróżni Cię na tle innych.

     

    Koła studenckie i naukowe

     

    W czasie studiów zaangażowałeś się w działalność koła naukowego lub studenckiego? Świetnie! Niezależnie od tego, czy było ściśle związane z Twoim studiami, czy raczej z działalnością rozrywkową na pewno zdobyłeś tam doświadczenia, które można wpisać do CV. Przypomnij sobie czym dokładnie się zajmowałeś i w jaki sposób umiejętności tam nabyte przydadzą się w nowej pracy. Działalność kół jest bardzo różna, jest także bardzo wiele zróżnicowanych zadań, które można w nich realizować. Dlatego nie wystarczy wpisać nazwy koła, która może nic nie mówić rekrutrowi. Opisz jak najdokładniej co robiłeś i za co byłeś odpowiedzialny.

     

    Hobby i zainteresowania

     

    Informując o swoich zainteresowaniach postaraj się nie pisać banałów takich jak: sport, muzyka, podróże, literatura. Niech informacje, które tam umieścisz będą Twoimi faktycznymi zainteresowaniami, takimi, o których możesz opowiadać z pasją przez kilka minut. Niech Twoje CV się wyróżnia tym, jeśli nie może bogatym doświadczeniem.

     

    Jakie dodatkowe pasje i zainteresowania dodać do CV?

    Zawsze też umieść konkretną informację. Uprawiasz sport, napisz jaki: biegi długodystansowe, piłka nożna. Trenujesz sztuki walki? Umieść informację jakie konkretnie. Podróże mogą być autostopem, ekstremalne lub na motocyklu, może lubisz szczególnie jakiś konkretny rejon? Podróże autostopem po Bałkanach zabrzmi dużo lepiej niż po prostu podróże. Zainteresowania świadczą o tym jakim człowiekiem jesteś.

     

    Może się okazać, że rekruter ma podobne zainteresowania, wtedy na pewno wzbudzisz sympatię. Small-talk o zainteresowaniach rozluźni atmosferę i w trakcie całej rozmowy wypadniesz lepiej. Pamiętaj o tym, że rekruter ma prawo zapytać Cię o Twoje zainteresowania. Jeśli w CV umieszczona jest informacja o zainteresowaniu literaturą, może zapytać o ostatnio przeczytaną książkę lub ulubiony gatunek i pisarza. Bądź przygotowany, nie warto umieszczać w dokumentach aplikacyjnych nieprawdziwych informacji.

     

    W CV warto umieścić umiejętności miękkie

     

    Nie zapominaj o umiejętnościach miękkich. To ważne, żeby o nich napisać, szczególnie jeśli posiadasz takie, które mogą Cię wyróżnić. Umiejętności twardych możesz się nauczyć w nowej pracy, te drugie związane są z naszą psychofizyką i relacjami społecznymi. Pracodawcy cenią osoby posiadające pakiet kompetencji miękkich. Może to być sposób na wybicie się wśród innych kandydatów. W tym przypadku równie ważne jest, by pisać tylko prawdę o sobie. Rekruter szybko zobaczy, że nie umiesz pracować w grupie albo nie jesteś odporny na stres.

     

    Pochwal się sukcesami

     

    Masz na koncie sukcesy naukowe, sportowe lub inne? Pochwal się nimi. Nawet, jeśli są to sukcesy z czasów liceum. Dzięki tej informacji rekruter będzie wiedział, że jesteś osobą zaangażowaną, skuteczną i dążąca do celu. To bardzo ważne informacje i na pewno wyróżnią Twoje CV na tle innych aplikacji.

    Prowadzisz bloga albo zajmujesz się jeszcze innymi rzeczami? Tym, też warto się pochwalić. Szczególnie jeśli aplikujesz do branży kreatywnej, w której takie umiejętności będą dodatkowo cenione. Umieść link do bloga, vloga lub strony w swojej aplikacji. Dasz w ten sposób możliwość zweryfikowania Twoich zdolności.

     

    Gdzie w CV umieścić dodatkowe informacje

     

    Wszelkie doświadczenia z pracą, nawet jeśli była wykonywana w młodym wieku lub w bardzo krótkim okresie czasu wpisz w doświadczenie zawodowe. Podobnie w przypadku praktyk. Koła studenckie i naukowe, organizacje pozarządowe wpisz w osobnym miejscu. W CV możesz je nazwać Doświadczenie dodatkowe lub Organizacje, aktywności i stowarzyszenia. Nie umieszczaj informacji, które nie pasują do pracy, do której aplikujesz. Zaśmiecą one tylko Twoje CV, a rekruter skupi się na nich zamiast na tych dzięki którym możesz dostać pracę. Wszystkie swoje dotychczasowe zajęcia, które w jakimkolwiek stopniu możesz wykorzystać w nowej pracy, warto umieścić w CV i opowiedzieć o nich więcej podczas rozmowy rekrutacyjnej.

     

    Czy to wszystko, co mogę dodać do curriculum vitae?

     

    Uważasz, że nic co zostało opisane powyżej, nie pasuje do Ciebie? Nie jesteś członkiem żadnej organizacji ani koła, nie masz interesującego hobby, a tym bardziej sukcesów na koncie. Zastanów się co jest Twoją mocną stroną? Może naprawiasz komputery wszystkim znajomym albo jesteś głównym organizatorem wyjazdów z przyjaciółmi, masz smykałkę do oszczędzania i lokowania pieniędzy albo umiesz przygotowywać drinki? Takie doświadczenie na pewno przyda się, gdy będziesz aplikował do pracy jako na przykład pomoc barmańska. Znajomość komputerów będzie dużym atutem, kiedy będziesz ubiegał się o pracę w sklepie ze sprzętem komputerowym.

     

    Warto dodać do CV referencje z miejsc, w których skupiona była Twoja działalność, od opiekuna koła naukowego do przedstawiciela organizacji, w której działasz. Będzie to potwierdzenie dla rekrutera, że zawarte informację są prawdziwe.

     

    Wciąż się uczysz? Postaraj się znaleźć miejsce, w którym możesz zdobywać przydatne doświadczenie, o którym pisaliśmy wyżej. Rekruterzy zwracają uwagę na doświadczenia zdobyte w organizacji studenckiej czy w trakcie wolontariatu. Taka praca to także możliwość zdobycia cennych umiejętności, co zaowocuje w przyszłości. Zadbaj o nią już dziś.

    Wstecz
    Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

    Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

    Skontaktuj się z nami
    Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
    Aktualności
    X