Kobieta podczas rozmowy rekrutacyjnej z czteroma pracownikami firmy
Spis treści

    Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej? Przestrzegaj 12 zasad.

    Rozmowa kwalifikacyjna to możliwość zaprezentowania swojej kandydatury przed potencjalnym pracodawcą. Jest to więc ważne spotkanie, do którego warto się przygotować, by pokazać, że jesteś najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko. Jak wywrzeć pozytywne wrażenie na naszym rozmówcy? Wystarczy przestrzegać poniższych zasad.

     

    Pamiętaj o tych zasadach, żeby wywrzeć pozytywne wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej 

     

    1) UŚMIECHNIJ SIĘ

    Nic tak nie buduje pozytywnego pierwszego wrażenia jak uśmiech kandydata, który przekracza próg pokoju rekrutacyjnego. Większość osób jest zestresowanych i czasem smutnych, dlatego wszystkie pozytywne odruchy są jak najbardziej mile widziane. Postaraj się więc wkroczyć na spotkanie z pozytywnym nastawieniem. Pamiętaj o tym, że druga strona chce Cię poznać, a nie wyrządzić krzywdę, o wiele milej rozmawia się z kimś, kto również cieszy się z tego faktu, niż z osobą która przyszła tu „za karę”.

     

    2) ODPOWIENI UŚCISK DŁONI

    Mówi się o tym, że odpowiedni uścisk dłoni potrafi wiele zdradzić na temat osobowości kandydata, dlatego trzeba zwrócić na niego swoją uwagę. Jeśli chcesz być traktowany jak partner zapoznaj się z podstawowymi zasadami etyki biznesowej i koniecznie sprawdź kiedy możesz pierwszy podać rękę do uścisku. Zwyczajowo przyjęło się, że ten kto wita powinien wyjść z inicjatywą, kobieta do mężczyzny powinna pierwsza wyciągnąć dłoń, starszy stażem do młodszego i wyższy rangą do osoby niżej postawionej. Podając rękę unikaj postawy „zwiędniętej” dłoni, nie chwytaj też drugiej osoby za same palce, nie ściskaj leciutko, ale też nie pokazuj całej siły jaką w sobie masz. Uścisk ma być konkretny i pewny oraz odpowiednio wyważony.

     

    3) ELEGANCKI STRÓJ

    Niewielu kandydatów zdaje sobie sprawę z tego, że strój biznesowy jest na rozmowie po prostu wymagany. Jeśli chcesz się dobrze zaprezentować, musisz ubrać się elegancko, zgodnie z obowiązującym w firmie dress code’m. Na pierwsze spotkanie wybierz więc naturalne tkaniny, neutralne barwy oraz klasyczne kroje. To nie jest miejsce na popisanie się inwencją twórczą, dlatego zawsze wybieraj stroje w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Zrezygnuj też z rzucających się w oczy ozdób i mocnego makijażu. Sprawdź, czy wybrane dodatki dobrze komponują się z całością stylizacji oraz czy nie są przesadzone. Nie zapomnij o ułożeniu włosów oraz minimalnym dodatku perfum. Twój wizerunek jest ważny, ma stanowić piękną oprawę i podkreślać Twoją wiedzę merytoryczną i doświadczenie, a nie je zastępować, dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na to, co ubierasz na rozmowę rekrutacyjną.

     

    4) SMALL TALK

    Żadnej rozmowy biznesowej nie zaczyna się od razu od meritum. Najpierw pojawia się coś takiego jak small talk, czyli niezobowiązująca rozmowa na różne tematy „neutralne” np. o pogodzie, o tym jak się jechało, o samopoczuciu itp. To zupełnie naturalne i ma na celu rozluźnić nieco atmosferę, wprawić Cię w dobry nastrój. Wykorzystaj ten czas na oswojenie się z nową sytuacją i zaaklimatyzowanie się. Odpowiadaj z uśmiechem, oddychaj i postaraj się uspokoić. Pamiętaj, stres jest najgorszym doradcą dlatego warto już na wstępie postarać się go zminimalizować do zera.

     

    5) ZNAJOMOŚĆ FIRMY

    Wielu kandydatów wysyła CV hurtem, dlatego często nie mają świadomości tego, gdzie są zapraszani na rozmowę. Jednocześnie większość z nich nie zadaje sobie trudu, by to sprawdzić. Nie bądź jednym z nich i zanim przekroczysz próg danego przedsiębiorstwa, zapoznaj się z profilem działalności, największymi osiągnięciami oraz historią istnienia na rynku. Przygotuj sobie też odpowiedź na pytanie dotyczące Twojej motywacji do podjęcia pracy właśnie w tym, a nie innym miejscu.

     

    6) PRZEWAGI KONKURENCYJNE

    To co jest bardzo istotne dla rekrutera to lista Twoich kompetencji przewag konkurencyjnych. Pracodawca jest przedsiębiorcą, dlatego chce wiedzieć, za co dokładnie miałby Cię wynagrodzić. Nic więc dziwnego, że pyta o wachlarz Twoich możliwości oraz chce sprawdzić co jest unikalnego w Twojej ofercie, czego nie ma nikt inny. Właśnie dlatego już wcześniej wypisz sobie na kartce to, w czym jesteś najlepszy, jakie stoją za Tobą sukcesy oraz co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy. To pomoże odpowiedzieć Ci na to pytanie i doskonale wypaść w oczach potencjalnego partnera biznesowego.

     

    7) PODANIE WYNAGRODZENIA

    Rozmowa rekrutacyjna jak każde spotkanie biznesowe będzie w końcu prowadzić do momentu, w którym trzeba poruszyć kwestię finansów, a więc Twojego wynagrodzenia. Bądź na to przygotowany i nie unikaj odpowiedzi, ani też nie przerzucaj odpowiedzialności na drugą stronę. Po prostu wcześniej ustal na ile wyceniasz swoją pracę, sprawdź jaka jest najczęściej występująca mediana w raportach wynagrodzeń oraz dostosuj te informacje do możliwości danej firmy.  Pamiętaj też o tym, że warto uargumentować swoją stawkę, np. przypominając rekruterowi o swoich kluczowych kompetencjach lub ważnych punktach w Twoim doświadczeniu.

     

    8) PEWNOŚĆ SIEBIE

    Pewność siebie nie oznacza bycia wulgarnym czy głośnym. Pewność siebie jest tutaj rozumiana jako znajomość swoich mocnych stron, umiejętność pokazania co potrafisz i przekazania drugiej osobie najważniejszych informacji na Twój temat, które pomogą jej w podjęciu decyzji o Twoim ewentualnym zatrudnieniu.  Zanim więc udasz się na spotkanie, przeanalizuj swoje CV i zastanów się nad tym, co szczególnie może zainteresować pracodawcę. To pomoże Ci przygotować się do rozmowy i uniknąć niepotrzebnego stresu.

     

    9) ZADAWANIE PYTAŃ

    Nie bój się zadawać pytania. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest również dla Ciebie. Dzięki niej masz szansę poznać firmę, w której miałbyś spędzić osiem godzin dziennie, dlatego nie ignoruj możliwości zadania kilku pytań. Jeśli jest coś co Cię interesuje, wystarczy, że dobierzesz odpowiednie słowa. Spotkanie rekrutacyjne pomaga ustalić zarówno pracodawcy jak i Tobie czy jest Wam „po drodze” i czy razem będziecie stanowić dobry team, dlatego nie wstydź się i postaraj zdobyć niezbędne dla Ciebie informacje.

     

    10) MÓWIENIE LICZBAMI

    Kiedy opowiadasz o swoim doświadczeniu oraz wykształceniu używaj jak największej ilości konkretów. Operuj faktami, jeśli możesz podawaj liczby to zawsze uwiarygodnia Twoje odpowiedzi, dzięki temu sprawiasz też wrażenie bardziej poukładanego.

     

    11) UWAŻAJ NA ZAINTERESOWANIA

    Pod koniec rozmowy rekrutacyjnej zazwyczaj przychodzi moment na coś co miło zakończy cały proces i rozluźni nieco atmosferę. Osiąga się to przez luźną pogawędkę na temat Twoich zainteresowań. Uważaj, co wpisujesz w CV, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że rekruter zapyta Cię o ostatnio przeczytaną książkę lub ulubionego reżysera. Pamiętaj, zainteresowania pokazują jakim jesteś człowiekiem, co Cię pasjonuje oraz co kształtuje Twoją osobowość. Właśnie dlatego wybierz coś, o czym lubisz mówisz i co Cię naprawdę interesuje.

     

    12) PODZIĘKUJ ZA  PRZEPROWADZONĄ ROZMOWĘ REKRUTACYJNĄ

    Jeśli chcesz wyróżnić się spośród innych kandydatów, po powrocie do domu napisz maila z podziękowaniem za rozmowę. Podkreśl, że było Ci miło i potwierdź wcześniejsze ustalenia (np. datę zakończenia pierwszego etapu). Na końcu wyraź chęć odpowiedzi na dodatkowe pytania, jeśli takie się pojawią. To pokaże, że traktujesz rekrutera poważnie i zależy Ci na dalszych możliwościach współpracy.

     

    Mamy nadzieję, że ten poradnik wspomoże Twoje działania na rynku pracy.

    Wstecz
    Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

    Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

    Skontaktuj się z nami
    Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
    Aktualności
    X