Większość uczelni wyższych, ma w swoim programie kształcącym, obowiązek odbycia przez studentów stażu lub praktyki zawodowej. Studenci mają możliwość wykorzystania wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce. W ciągu kilku miesięcy mogą się wykazać najlepiej, jak tylko potrafią. Jednak jest to zależne od motywacji do działania. Bez niej nie uda się, zaangażować stuprocentowo w powierzone nam przez opiekuna obowiązki. Od razu nasuwa się pytanie – a co tak właściwie mnie motywuje? Wymagający kierownik, ponadnormowe realizowanie założonych celów, pochwały za dobre wyniki, możliwość zdobycia nowego doświadczenia i umiejętności w wymarzonym obszarze zawodowym, a może perspektywa dalszego rozwoju i awansowania po szczeblach kariery w danej firmie? To są bardzo indywidualne kwestie, bo przecież każdą osobę motywuje i inspiruje co innego.
Jednak najważniejszym pytaniem jest, jak wykorzystać staż lub praktyki w 100%? Przede wszystkim, na samym początku należy określić branżę, która nas interesuje. Nie wybierajmy pochopnie, pierwszej lepszej firmy, aby mieć to, jak najszybciej za sobą. Najlepiej by było określić swoje cechy, mocne i słabe strony, predyspozycje, najsilniejsze kompetencje i dopiero pod tym kątem dobrać odpowiednie przedsiębiorstwo. Jeżeli kandydat nie ma predyspozycji do sprzedaży lub codziennego kontaktu z klientem (niekiedy tym trudnym i awanturującym się), to ciężko mu się będzie odnaleźć na przykład w firmie udzielającej pożyczek, kredytów, usług telemarketingowych czy szeroko pojętej bezpośredniej obsłudze klienta. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć, ale pamiętajmy też o tym, aby dobrze się czuć w tym co i gdzie robimy (strefa komfortu).
Gdy przejdziesz już przez cały proces rekrutacyjny, zadbaj o to, aby dowiedzieć się o obowiązującym stroju w pracy (dress-code). Jeżeli nie jest on wymagany, poobserwuj swoich współpracowników i spróbuj się dostosować. Ubieraj się i wyglądaj schludnie. Nie spóźniaj się do pracy. Wyjdź około 15 minut wcześniej z domu. Pokaż, że jesteś punktualny i potrafisz zarządzać czasem – wykorzystaj go na przygotowanie się do pracy. Zawsze daje Ci to małego plusa u pracodawcy. Rzetelnie wykonuj swoje obowiązki. Jeśli coś skończysz, poinformuj o tym swojego opiekuna/przełożonego, dopytaj czy jeszcze możesz w czymś pomóc. Bardzo ważna jest inicjatywa, chęć działania. Pokaż, że chcesz coś robić, że zależy Ci na nowych doświadczeniach. Może jest jakieś wolne miejsce w innym projekcie i akurat wniesiesz do niego nowe spojrzenie i pomysły? Nie bój się pytać! W końcu do odważnych świat należy.
Nie zniechęcaj się, gdy na początku stażu lub praktyki otrzymasz mniej ambitne zadania. Pokaż entuzjazm, że mimo wszystko chcesz się uczyć. Nikt przecież nie może od razu zrzucić na Ciebie najbardziej odpowiedzialnych obowiązków w firmie. A z czasem będziesz robić więcej. Pamiętaj tylko o chęciach.
Zbieraj małe plusy w oczach przełożonego, a być może, po odbytym stażu dostaniesz propozycję dalszej współpracy w firmie.
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.