Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
Spis treści

  Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

  Urlop macierzyński to dla kobiety ważny czas, nowy etap w życiu i wielka zmiana. To także dobry moment, by przemyśleć dalszą karierę zawodową – czy wrócić na dotychczasowe stanowisko, a może poszukać nowego pracodawcy, a nawet zmienić zawód lub rozpocząć własną działalność? Możliwości jest wiele. Powrót do aktywności zawodowej może jednak okazać się trudniejszy niż się wydaje. Rok, a często więcej poza branżą, może wpłynąć na spadek pewności siebie i poczucie braku wystarczających kompetencji. Aby uniknąć dylematów i wątpliwości warto opracować skuteczny plan!

   

  Dłuższa przerwa od pracy sprzyja autorefleksji. Możemy zastanowić się nad tym, które zadania podobały się nam na poprzednim stanowisku, a o których wolałybyśmy zapomnieć. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto przemyśleć, czego oczekiwałybyśmy od nowej pracy, jakie są nasze mocne strony, kompetencje i umiejętności. Spostrzeżenia zapiszmy na kartce, pamiętając, aby wymienić takie aspekty jak zadowolenie z pracy z ludźmi lub w pojedynkę, rodzaje motywatorów i obszary, które wymagają podszkolenia. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług doradcy zawodowego, który pomoże nam określić nasze mocne strony.

   

  Wizerunek ma znaczenie

  Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim warto zadbać także o swój wizerunek. To doskonała okazja, aby odświeżyć swoją garderobę, fryzurę i nauczyć się wykonywania makijażu biznesowego. Przydatne wskazówki można odnaleźć w Internecie. Zasada „jak nas widzą, tak nas piszą” odgrywa spore znaczenie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie zacznijmy od umieszczenia w CV odpowiedniego zdjęcia. Jeśli nie mamy środków na profesjonalną sesję u fotografa biznesowego, poprośmy o pomoc znajomego pasjonata lub zróbmy zdjęcie sami,  wystrzegajmy się jednak zbyt luźnych lub kontrowersyjnych fotografii, które mogą wyeliminować naszą kandydaturę już na samym początku.

   

  Podstawowym dokumentem niezbędnym podczas rekrutacji jest CV. Obecnie możemy skorzystać z dziesiątek szablonów dostępnych w Internecie. Skoncentrujmy się na merytoryce i podkreśleniu najważniejszych z punktu widzenia pracodawcy informacjach. W dokumencie nie musimy umieszczać informacji o urlopie macierzyńskim, wlicza się on bowiem w okres zatrudnienia. Jeśli jednak przerwa trwała znacznie dłużej, warto wspomnieć, co robiłyśmy w tym czasie. Tego typu informacja powinna znaleźć się również w liście motywacyjnym, jeśli firma wymaga jego dołączenia. – mówi Natalia Bogdan, prezes naszej firmy.

   

  Kolejnym etapem w poszukiwaniu pracy jest przygotowanie listy firm, które nas interesują. Pamiętajmy, aby nie ograniczać się do jednego źródła – na przykład serwisów ogłoszeniowych. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, musimy podejść do tematu kompleksowo. Wysyłajmy tzw. spontaniczne aplikacje, nawet jeśli firma nie prowadzi rekrutacji w danym momencie.

   

  Bycie na bieżąco z rynkiem pracy popłaca  

  Dobrym pomysłem jest także założenie konta na portalach dla profesjonalistów takich jak LinkedIn czy Goldenline. Z ich pomocą możemy szybciej znaleźć pracę, a dodatkowo zaprezentować się w korzystnym świetle potencjalnemu pracodawcy, który będzie szukał informacji na nasz temat. Pamiętajmy także o ustawieniach prywatności na Facebooku. Jeśli nie chcemy, aby nieznane osoby widziały publikowane przez nas treści, lepiej zablokować do nich dostęp. Wbrew pozorom pracodawcy przeglądają także tego typu portale.

   

  Panie, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, powinny pamiętać o regularnym przeglądaniu ofert. Na tę czynność warto poświęcić kilka godzin każdego dnia, aby wyrobić u siebie dobry nawyk. Warto zarejestrować się w bazach firm, agencjach zatrudnienia, a także w lokalnym Urzędzie Pracy. Nie obawiajmy się także osobistych wizyt w firmach. Składając CV w recepcji mamy większą szansę na bycie zapamiętanym i pozostawienie po sobie pozytywnego wrażenia. – mówi Natalia Bogdan. Dodaje: Ciekawe oferty pracy można znaleźć także na LinkedIn, Goldenline oraz grupach na Facebooku. Poinformujmy również naszych znajomych, że szukamy pracy. Poczta pantoflowa w wielu przypadkach może okazać się bardzo skuteczna.

   

  Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu. Przed spotkaniem poczytajmy o firmie, jej osiągnięciach i kulturze organizacyjnej. Zwróćmy uwagę na informacje takie jak: kim są główni klienci, jaka jest liczba zatrudnionych osób i strategia działalności. Wiedzę możemy czerpać ze strony internetowej firmy oraz z mediów społecznościowych. Poszukajmy także typowych pytań, które często pojawiają się na rozmowach i przygotujmy na nie odpowiedzi. Jeśli wiemy, z kim będziemy rozmawiać, możemy poszukać informacji na temat tej osoby w Internecie. Przebieg spotkania warto przećwiczyć z bliską osobą. Przygotujmy strój, CV, referencje i przede wszystkim nastawmy się na sukces.

  Data ostatnie modyfikacji 27.01.2023
  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X