Jak ustalić swój potencjał na rynku pracy?
Spis treści

    Jak ustalić swój potencjał na rynku pracy?

    Wyobraź sobie przez chwilę, że znalazłeś pracę swoich marzeń. Wstajesz każdego ranka pełen energii, z motywacją do działania, a praca zwyczajnie sprawia Ci radość. Wspaniała wizja, prawda? Tylko co zrobić, jeśli nie wiemy, kim chcielibyśmy zostać? Być może jesteś młodą osobą, dopiero wkraczającą na rynek pracy i jeszcze nie określiłeś, w czym odnalazłbyś się najlepiej, a może masz już sporo lat doświadczenia, ale wciąż czujesz, że „to nie to” i także poszukujesz swojej drogi. Poniżej znajdziesz sposoby na to, by odkryć swój potencjał zawodowy.

     

    Pierwszym bardzo pomocnym narzędziem są testy. Możemy podzielić je na testy osobowości oraz testy predyspozycji zawodowych. Do najbardziej popularnych należą: testy Thomasa, Gallupa lub Belblina. Możesz je znaleźć w agencjach pracy, niektóre są dostępne w Internecie. Rola tych testów polega na tym, że poprzez analizę udzielonych odpowiedzi, będziemy w stanie określić np.: w jakim środowisku działamy najlepiej, z jakimi ludźmi współpracuje nam się najefektywniej, w jaki sposób realizujemy zadania, a w konsekwencji w jakich branżach czulibyśmy się najlepiej.

     

    Jeśli czujemy, że sam test to za mało, warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego i porozmawiać z nim o naszej sytuacji. Nie musisz się obawiać, że będziesz przez niego w jakiś sposób oceniany. Przed Tobą rozmawiał już z ogromną liczbą osób na takim etapie ścieżki rozwoju jak Twój, które nie wiedziały, w jaką stronę powinny iść. Doradca zawodowy pomoże Ci wskazać Twoje predyspozycje pod kątem osobowościowym i kompetencyjnym (najprawdopodobniej w tym celu da Ci też kilka testów do wypełnienia) oraz nakieruje na odpowiednie tory.

     

    Bardzo ważne jest również, aby określić swoje naturalne talenty. Ich zidentyfikowanie ułatwi obserwacja naszych działań i sposobu, w jaki podchodzimy do różnych sytuacji. Przypomnij sobie teraz, jakie przedmioty przychodziły Ci z łatwością, kiedy chodziłeś do szkoły lub studiowałeś? Pomyśl też przez chwilę, za co inni Cię cenią? Z jakimi problemami się do Ciebie zwracają? Może od zawsze z łatwością przychodziła Ci matematyka, operacje na liczbach i cechuje Cię analityczne myślenie? W takim razie byłbyś świetnym analitykiem finansowym lub księgowym. A może od dziecka pochłaniasz książki jedną za drugą i pisanie wypracowań na języku polskim to było coś, co uwielbiałeś? Jeśli dobrze operujesz słowem to fantastycznie! Mamy urodzonego copywritera!

     

    Oprócz powyższych wskazówek, możesz ponadto wypisać swoje największe osiągnięcia zawodowe, a potem przejrzeć oferty pracy z różnych branż. Swoją uwagę skup na tym, które oferty najbardziej Ci się podobają, jakie kryteria spełniasz oraz jakie kompetencje musisz jeszcze zdobyć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci obrać konkretną strategię poruszania się po rynku pracy.

     

     

    Wstecz
    Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

    Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

    Skontaktuj się z nami
    Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
    Aktualności
    X