Na zdjęciu przedstawione są rzeczy leżące na brązowym blacie biurka. Są to m.in. biały kubek z kawą, biała klawiatura, mały czarny budzik, dwie teczki, notatki.
Spis treści

    Jak napisać CV, które wyróżni się z tłumu?

    Szukanie pracy wiąże się z koniecznością stworzenia CV, a czasem także i listu motywacyjnego. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV, które będzie skuteczne i widoczne dla Rekruterów, zapoznaj się z poniższymi podpowiedziami. Zwróć uwagę, że cały proces rekrutacyjny od momentu tworzenia CV do zatrudnienia oraz onboardingu bywa czasochłonny dla szukającego pracy, jak również i Rekrutera/ Działu HR. W ciągu jednego dnia pracy Headhunter przegląda od kilkudziesięciu do kilkuset życiorysów zawodowych. Jak więc zainteresować go właśnie swoją aplikacją? Stwórz autorskie Curriculum Vitae, a żaden CV kreator nie będzie Ci potrzebny.

     

    Przede wszystkim przejrzystość

    To właśnie jasność i klarowność Twojego życiorysu sprawi, że Rekruter zatrzyma się nad nim i z większą przyjemnością przeczyta o Twoich doświadczeniach i sukcesach zawodowych. Zwróć uwagę, że Ty również dużo chętniej odpowiadasz na ogłoszenia o pracę, które są napisane w jasno określony i ustrukturyzowany sposób. Zacznij od najprostszych aspektów, czyli podział CV na sekcje oraz ułożenie poszczególnych elementów życiorysu w logiczny sposób. Pisanie CV jest dużo prostsze, gdy ustalisz sobie, co chcesz w nim zamieścić. Tak więc pamiętaj, aby w Twoim życiorysie znalazły się takie informacje, jak dane kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ukończone szkolenia, certyfikaty oraz umiejętności.

     

    Zostaw kontakt do siebie

    Jako Kandydat z pewnością chcesz, aby Pracodawca mógł się z Tobą szybko skontaktować. Dobrze jest więc zostawić namiar do siebie, taki jak: numer telefonu czy adres e-mail.  Jeśli posiadasz profil na GoldenLine lub też LinkedIn możesz także dodać link przekierowujący właśnie do Twoich profili. Jeśli natomiast aplikujesz na stanowiska nieco bardziej kreatywne i posiadasz swoje portfolio lub prowadzisz bloga, umieszczenie ich w Twoim CV może być dodatkowym atutem.

     

    Co z tym zdjęciem?

    Załączać zdjęcie czy nie – ilu Rekruterów, tyle opinii. Możesz dodać zdjęcie, ale nie musisz. Co do jednego Rekruterzy są jednak zgodni. Zamieszczenie zdjęcia świadczy o Tobie. Ubieganie się o pracę to niewątpliwie sytuacja zawodowa, a nie prywatna. Zdjęcie powinno być adekwatne do sytuacji. Unikaj więc zdjęcia z plaży, z Rodziną czy w stroju sportowym. Takie też się zdarzają! Jeśli nie posiadasz zdjęcia biznesowego/ do dowodu/ paszportu/ legitymacji, może lepiej jest przesłać CV bez fotografii?

     

    Konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja

    Nikt nie lubi chaosu. Rekruter także. Dlaczego? Z prostego powodu. Znalezienie istotnych i merytorycznych informacji jest znacznie trudniejsze. Łatwiej przeoczyć ważne dane. Tworzenie i pisanie CV wymaga konsekwencji w każdej z sekcji i pomiędzy nimi. Jeśli zdecydujesz się na chronologię od najnowszych do najstarszych doświadczeń zawodowych, trzymaj się tego. Zachowaj także konsekwencję w opisach stanowisk i miejsc pracy. Ustal jedną zasadę, którą będziesz konsekwentnie stosować, np. okres pracy, nazwa stanowiska, miejsce pracy.

     

    Opis stanowiska – daj się poznać Rekruterowi

    Zapamiętaj bardzo ważną rzecz: sama nazwa stanowiska nie wystarczy, ponieważ obowiązki, które wykonywałeś/aś mogą różnić się pomiędzy firmami ze względu na strukturę i rodzaj pracy. Zwróć uwagę, że zakres obowiązków Księgowej w małym przedsiębiorstwie może być inny niż zakres obowiązków Księgowej w dużej korporacji. Opisz swoje obowiązki z poprzedniej pracy w sposób klarowny i zrozumiały dla odbiorcy, który może nie znać przedsiębiorstwa, w którym wcześniej pracowałeś/aś.

     

    Pochwal się osiągnięciami

    Na początku swojej ścieżki zawodowej możesz nie posiadać zbyt dużego doświadczenia. Być może jednak otrzymywałeś/aś stypendium naukowe lub też grant naukowy na studiach? Brałeś/aś udział w wolontariatach? Organizowałeś/aś konferencję? Pochwal się tym! Jeśli natomiast aktualnie szukasz możliwości rozwoju, który będzie kolejnym krokiem w Twojej karierze zawodowej, w CV umieść swoje sukcesy zawodowe – zmniejszenie rotacji Pracowników, realizacja trudnego projektu, pozyskanie ciekawych Klientów. Pisz o tym, ponieważ dzięki temu Rekruter dowie się więcej o tym, jakim Pracownikiem jesteś.

     

    Certyfikaty i szkolenia

    Wiele osób szukających pracy nie wyróżnia w swoim CV takich informacji, jak udział w szkoleniach czy zdobyte certyfikaty. Pamiętaj, że wszelkie dodatkowe dane, które wskazują, że jesteś osobą rozwijającą się, szkolącą i zdobywająca wiedzę są ogromnym plusem. Rekruter dzięki temu zauważy, że nawet jeśli części przyszłych obowiązków będziesz musiał/a się nauczyć od zera, zrobisz to z ochotą i entuzjazmem. Zastanów się jednak dokładnie, ponieważ może się zdarzyć tak, że na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o rozszerzenie informacji na temat danego szkolenia i wiedzy tam zdobytej.

     

    Pisać to hobby czy nie - co z dodatkowymi informacjami?

    Tak naprawdę możesz, ale nie musisz. Umieszczenie takich informacji jak zainteresowania z pewnością sprawią, że będziesz postrzegany bardziej indywidualnie. Niektóre zainteresowania mogą wzbudzić zainteresowanie Rekrutera, a dzięki temu zostaniesz lepiej zapamiętany/a. Staraj się unikać generalizacji: czytanie, podróże czy muzyka to za mało. Napisz nieco więcej na temat swoich zainteresowań: jaki rodzaj książek lubisz? Dokąd podróżujesz? Grasz na instrumencie? Znasz się doskonale na muzyce techno? Przedstaw to, co Cię naprawdę interesuje.

     

    Jeśli w głowie Ci krąży, jak napisać CV, aby było skuteczne, pamiętaj także o innych dodatkowych informacjach. Dobrze, ale jakich? To zależy od stanowiska. W wielu branżach bardzo ważna jest znajomość języków obcych czy prawo jazdy. Jednak równie istotne mogą być programy komputerowe, którymi się posługujesz; licencje czy pozwolenia, które możesz wykorzystać w pracy, a czasem nawet umiejętności miękkie (np. zarządzanie czasem, analiza rynku, łatwość w nawiązywaniu długotrwałych relacji z Klientem, research itp.).

     

    Fatal error, czyli co z błędami?

    Nieważne, czy zajmuje Cię pisanie CV, czy zwykłego maila – unikaj błędów! Strzeż się ich jak ognia, ponieważ nic dobrego nie wróżą. Pisanie CV pochłania czas, szczególnie wtedy, gdy zależy Ci, aby było czytelne. Zdarza się tak, że zmęczeni nie mamy już siły czytać po raz kolejny wszystkiego od początku. Często w uniknięciu błędów pomaga nam podkreślanie błędów przez Microsoft Word, jednak nie zawsze. Dlatego też pisz CV uważnie, nie wstydź się sprawdzić ortografii w Internecie czy słowniku. Możesz także poprosić o sprawdzenie CV kogoś bliskiego.

     

    Skorzystaj z generatora i stwórz profesjonalne CV w kilka minut: https://www.jobseeker.com/pl/cv 

     

    Czy to wszystkie informacje odnośnie tego, jak pisać CV, aby było skuteczne? Z pewnością nie, ponieważ w zależności od stanowiska CV będą się różnić między sobą. Jeśli masz pomysł, na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas pisania Curriculum Vitae, napisz w komentarzu!

    Wstecz
    Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

    Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

    Skontaktuj się z nami
    Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
    Aktualności
    X