Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2018 roku?
Spis treści

  Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2018 roku?

  W ujęciu biznesowym rok 2018 z pewnością będzie nie tylko kontynuacją niektórych trendów, ale również okresem różnorodnych wyzwań, wprowadzanych zmian, jak i stałym wdrażaniem narzędzi usprawniających działanie firm.

   

  Mówiąc o trenach dotykających działy HR należy wziąć pod uwagę kilka poniższych aspektów, które z pewnością będą dominowały w naszej codziennej aktywności zawodowej.

   

  Niskie bezrobocie i rynek pracownika

  O rynku pracownika mówi się już od jakiegoś czasu i z pewnością ta tendencja będzie trwać również w najbliższym roku. Znaczny spadek bezrobocia, w niektórych regionach można mówić o jego braku. Taki stan będzie wymagał od firm już nie tylko obserwowania i rozumienia zmian zachodzących na rynku pracy, ale przede wszystkim elastyczności i wprowadzania konkretnych działań, by zachęcić do pracy właśnie u nich.

   

  Employer branding

  Marka pracodawcy, opinia firmy na rynku, a głównie wśród grupy docelowej, to jeden z najistotniejszych czynników funkcjonowania organizacji. Dbajmy o nasz wizerunek nie tylko w sieci i w social mediach. Dbając o pracowników, budując naszą firmę jako rzetelnego partnera, tworzymy solidną markę, która z pewnością przyciągnie zainteresowanych pracowników.

   

  Zarządzanie talentami 

  Proces rekrutacji, zatrudnienie odpowiednich i kompetentnych osób to tylko część sukcesu. Większość pracowników oczekuje nie tylko solidnego procesu wdrożenia, ale również dalszego wsparcia firmy podczas okresu zatrudnienia. Pamiętajmy tylko, że receptą na zadowolenie i satysfakcję naszego zespołu nie są przypadkowe, obligatoryjne szkolenia, ale umiejętność stworzenia indywidualnego planu rozwoju. Dział HR doskonale poradzi sobie z takim zadaniem, a nasza firma nie tylko zyska dobrą opinię, ale również pozytywny, spełniony i otwarty na naukę oraz wyzwania zespół.

   

  RODO 

  O kwestiach zmian w przetwarzaniu danych osobowych krąży wiele zastraszających historii. Fakt jest jeden – nie uciekniemy od tego, stąd też pozostaje nam solidne przygotowanie się do nadchodzących zmian. Pamiętajmy o przeprowadzaniu w naszej firmie odpowiednich audytów, zarówno pod kątem prawnym jak i z zakresu IT, a 25.05 z pewnością poradzimy sobie z wszelkimi regulacjami.

   

  Nowe formy rekrutacji 

  Zarówno rekrutacja poprzez portale branżowe tj. LinkedIn, Goldenline jak i posiadanie na nich swojego profilu to już powszechna praktyka. W 2018 z pewnością wprowadzimy nowe formy i narzędzia rekrutacji, znane już teraz, ale stosowane na mniejsza skalę. Wideo rozmowy, odchodzenie od sztywnych rozmów rekrutacyjnych na rzecz spotkań w miejscach bardziej przyjaznych (np. kawiarnie), wychodzenie w sposób innowacyjny do pracowników, promowanie firm, kampanie - to tylko niektóre z możliwych propozycji. W procesie rekrutacji w branżach np. IT coraz więcej stosowanych będzie tzw. grywalizacji  - zadań w formie gier, w których często bierze udział większa ilość kandydatów. Ci, którzy z sukcesem przejdą kolejne etapy gry, otrzymują propozycję współpracy.

   

  Rekomendacje, polecenia 

  System poleceń nowych pracowników od dłuższego czasu jest znany głównie w dużych, zagranicznych firmach. Coraz częściej przekonują się do tego mniejsze i rodzinee przedsiębiorstwa. Warto - zyskujemy pracownika, który otrzymał o naszej firmie opinię sprawdzoną i rzetelną, z obiektywnego dla niego źródła. Dodatkowo to właśnie pracownik ma realny wpływ na budowanie zespołu, atmosferę, a to bezpośrednio wpływa na jego zaangażowanie i motywację.

   

  Równowaga 

  Dla niektórych wyświechtany slogan. Work-life-balance to już standard. Szczególnie dla pokolenia wchodzącego w życie zawodowe to kwestia nadrzędna. Dlatego to pracodawcy muszą zadbać o to, by praca u nich umożliwiała równowagę i pozwalała ludziom na pogodzenie jej z życiem prywatnym.

   

  Analiza danych 

  Coraz chętniej i coraz bardziej świadomie wykorzystujemy technologię i jej możliwości w działach HR. Dane to nie tylko raporty, szereg tabel w Excelu i do niczego prowadzące ankiety.

  Dane i analiza to:

  - działania zgodne z potrzebami i oczekiwaniami

  - monitorowanie zmian w naszej firmie

  - satysfakcja pracowników - zbieramy dane, ale wdrażamy to co potrzebne, reagujemy i działamy

  Nie kolekcjonujmy tylko analizujmy.

   

  Innowacja

  To klucz do sukcesu nie tylko w działach HR. W rok 2018 wejdźmy z jeszcze większą chęcią wykorzystywania możliwości i postępu. Kontynuujmy to co się sprawdza, ale nie bójmy się nowych rozwiązań. Minimalizujmy to co niepotrzebnie zabiera nam czas, usprawniajmy.

   

  Innowacyjne podejście do rekrutacji to np. wprowadzenie nowych jej form, nowych narzędzi do pozyskiwania pracowników. Ponadto wykorzystajmy ogromną wiedzę na temat technologii pokolenia Y – na pewno zaprocentuje!

  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X