Fakty i mity o agencjach pracy
Spis treści

  Fakty i mity o agencjach pracy

  Niewiedza powoduje wiele nieporozumień. Tak samo jest w przypadku niesprawdzonych informacji na temat agencji pracy tymczasowej. Fora aż kipią od teorii spiskowych, które zwykle wywołują duże emocje. Negatywne opinie są jednak w większości przypadków bardzo dalekie od rzeczywistości. Co więcej większość z szerzących je osób nigdy nie pracowała za pośrednictwem agencji pracy. W poniższym opracowaniu wymieniliśmy najczęstsze mity na temat agencji pracy z wyjaśnieniem jak wyglądają fakty.

   

   

   

   

  1. Mit: Agencje pracy tymczasowej oszukują pracowników.

   

  Większość osób uważa, że agencje pracy tymczasowej pobiera prowizję z wynagrodzenia pracownika.

   

  Fakt: Wynagrodzenie agencji pracy tymczasowej pokrywa jej Klient, a nie pracownik.

   

  Klient korzystający z pracy świadczonej przez pracownika tymczasowego pokrywa całkowity koszt wynagrodzenia pracownika tymczasowego (poza wypłatą również: ekwiwalent urlopowy, składki ZUS, podatek oraz inne koszty związane ze stosunkiem pracy) oraz koszty pośrednictwa i obsługi ze strony agencji pracy.

  Prowizja agencji pracy tymczasowej nigdy nie jest pobierana z wynagrodzenia pracownika tymczasowego. Agencje doliczają swoją marżę do kosztu wynagrodzenia pracownika, a nie odwrotnie. Co więcej, w związku z tym, że wynagrodzenie agencji jest uzależnione od wysokości wynagrodzenia pracownika, agencjom zależy, aby było ono jak najwyższe, ponieważ wtedy ich zyski są większe. Warto również wspomnieć w tym miejscu, że agencje pracy tymczasowej nie mogą pobierać opłat za pomoc w znalezieniu pracy. Zabrania tego ustawa o promocji zatrudnienia. Jej przestrzeganie jest regularnie kontrolowane przez Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Państwową Inspekcję Pracy.

   

   

  2. Mit: Pracownicy tymczasowi zarabiają mniej.

   

  Fakt: Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada równego traktowania i odnosi się ona także do pracowników tymczasowych.

  Dotyczy to w szczególności wynagrodzenia za pracę, warunków pracy oraz czasu pracy. Pracownik tymczasowy nie może być więc zatrudniony na warunkach gorszych niż stali pracownicy pracodawcy użytkownika (czyli firmy, w której osoba świadczy prace tymczasową).

  Agencje muszą także przestrzegać przepisów prawa dotyczących płacy minimalnej – w 2017 roku w przypadku umowy o pracę tymczasową wynagrodzenie nie może być niższe niż 2000 zł brutto/mc, a w przypadku umów zlecenie nie może być niższe niż 13 zł brutto na godzinę. W praktyce jednak zwykle wynagrodzenia pracowników agencyjnych są dużo wyższe. Według Polskiego Forum HR - stowarzyszenia zrzeszającego największe agencje zatrudnienia w Polsce, średnia pensja pracownika średniego szczebla zatrudnionego przez agencję wynosiła w 2016 roku blisko 3400 zł brutto miesięcznie. Pracownicy wykwalifikowani zarabiają oczywiście dużo wyższe kwoty. Sytuacja pracowników niewykwalifikowanych także poprawia się z roku na rok – między 2015 a 2016 rokiem wynagrodzenia tego typu pracowników tymczasowych wzrosły o 10%.

   

   

  3. Mit: Praca tymczasowa to tylko ciężka praca fizyczna.

   

  Wiele osób uważa, że praca tymczasowa, jest pracą gorszą, drugiej kategorii, wyłącznie fizyczną, której nikt nie chce się podjąć. Interesują się nią wyłącznie osoby bez kwalifikacji, dla których praca tymczasowa jest jedyną możliwością.

   

  Fakt: Praca tymczasowa to także praca umysłowa

  Zakres prac jest bardzo szeroki – nie zatrudniamy jedynie pracowników produkcyjnych czy magazynowych, oferujemy także stanowiska w branży logistycznej, spedycyjnej, BPO, w bezpośredniej i telefonicznej obsłudze klienta, administracji biurowej czy sprzedaży. Praca tymczasowa daje także często możliwość pracy przy ciekawych eventach i wydarzeniach kulturalnych, jak na przykład festiwal Open’er czy koncerty lub wydarzenia sportowe na stadionach. O tymczasowym charakterze pracy świadczy czas jej trwania (do 18 miesięcy u jednego Klienta), a nie rodzaj.

   

   

  5. Mit: Agencje pracy zatrudniają tylko na umowy śmieciowe.

   

  To również nieprawdziwa opinia, jakże chętnie podchwytywana przez media.

  Fakt

  Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych w ramach umowy, która odpowiada charakterowi świadczonej pracy i jest zgodna z obowiązującym prawem. Jest to umowa o pracę albo umowa zlecenie. Od wszystkich umów odprowadzane są podatki, a w przypadku osób podlegających ubezpieczeniom społecznym składki ZUS. Pracownikowi tymczasowemu zatrudnionemu w ramach umowy u pracę przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatków za nadgodziny i okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy. W sytuacji zakończenia pracy pracownik agencyjny jest zwykle w lepszej sytuacji niż stały pracownik, ponieważ najczęściej zostaje przeniesiony do innej firmy, podczas gdy pracownik etatowy zostaje bez źródła utrzymania.

   

   

  6. Mit: Agencje pracy nie wypłacają pensji w terminie.

   

  Fakt: Pracownicy tymczasowi są więc podwójnie chronieni.

  Agencje pracy są kontrolowane przez szereg instytucji – dużo większy niż u tradycyjnego pracodawcy. Za niewypłacenie wynagrodzeń w terminie agencjom grożą dotkliwe kary finansowe. Co więcej, musimy wypłacić pracownikom wynagrodzenia nawet jeśli nie otrzymamy płatności od naszych klientów.

   

   

  7. Mit: Praca tymczasowa, jest pracą tylko na krótki okres czasu.

   

  Fakt: Praca tymczasowa to wbrew obiegowej opinii, nie tylko praca na krótki czas.

   

  Zdążają się zarówno zlecenia na kilka godzin/dni, jak i prace trwające do 18 miesięcy, bo tak długo według ustawy o pracy tymczasowej osoba może pracować u jednego pracodawcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Krótkie zlecenia są szansą dla osób młodych, studiujących, dla których tego typu zatrudnienie daje możliwość godzenia obowiązków szkolnych i jednoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego. Młode osoby są coraz bardziej świadome faktu, że praca w czasie studiów daje szansę na lepszy start po ukończeniu nauki. Poza oczywistą korzyścią finansową zdobywają oni swoje pierwsze doświadczenie na rynku pracy i mają możliwość budowania swojej ścieżki kariery. Także starsze osoby, które chcą dorobić do emerytury lub stałej pensji, pogodzić pracę z wychowaniem dzieci lub zwyczajnie spędzić konstruktywnie czas, na pewno w pracy tymczasowej znajdą wiele korzyści. Prace tymczasowe często odbywają się w wakacje, w nocy czy w weekendy, więc można elastycznie wpleść je pomiędzy inne obowiązki. Co więcej praca tymczasowa jest często wstępem do stałego zatrudnienia – osoba, która sprawdza się w pracy tymczasowej zwykle po jakimś czasie otrzymuje ofertę stałego zatrudnienia.

   

  Data ostatnie modyfikacji 02.01.2023
  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X