Trwająca sesja Assessment / Development Center w firmie
Spis treści

  Assessment / Development Center - jak się przygotować?

  Większości z nas AC/DC kojarzy się z nazwą zespołu hardrockowego. Tymczasem jest to także bardzo skuteczna metoda weryfikacji kandydatów do pracy. Na czym polega? Ile trwa? Ile kosztuje? Te inne wątpliwości rozwiała dla nas Martyna Ładkowska – Kierownik Oddziału Gdańsk w Jobhouse – certyfikowany Asesor.

   

  1.     Co w rekrutacji oznacza skrót AC/DC?

   

  Jest to bardzo skuteczna metoda oceny kompetencji kandydatów, która odbywa się podczas 1 lub 2 dniowych sesji. Osoby biorące udział w AC/DC są obserwowane i oceniane przez specjalistów w tym zakresie. Podczas Assessment Centre są stosowane tzw. symulacje, którym poddawanych jest kilku kandydatów jednocześnie. DC – czyli Development Centre to ocena kompetencji w kierunku dalszego rozwoju kandydata. Podczas takiej sesji sprawdzane są kompetencje potrzebne na stanowisku o które się ubiegamy, na którym już pracujemy lub na które mamy awansować.

   

  2.     Czym różni metoda Assessment Center / Development Center od zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej?

   

  Assessment Center umożliwia dużo bardziej wnikliwe sprawdzenie kompetencji kandydatów niż sama rozmowa kwalifikacyjna. Przede wszystkim sprawdzamy je za pomocą wielu różnorodnych metod: symulacji, testów, wywiadów, zadań grupowych i zadań indywidulanych. Dzięki AC możemy także porównywać ze sobą kilku uczestników.

   

  3.     Przy rekrutacji na jakie stanowiska jest stosowany AC/DC?

   

  Ze względu na czas przygotowania, złożoność metod, konieczność uczestnictwa kilku wykwalifikowanych specjalistów, ta metoda jest czasochłonna i kosztowna. W związku z tym najczęściej jest stosowana przy rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla.

   

  4.     Ile trwa typowy Assessment?

   

  Sesja Assessment czy Development Centre trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni. Czas trwania zależy głównie od ilości ocenianych kompetencji.

   

  5.     Czy firma, do której aplikujemy musi nas uprzedzić, że będziemy brali udział w rekrutacji z zastosowaniem Assessment Center?

   

  Osoba, która będzie uczestniczyć w sesji AC/DC zawsze powinna otrzymać wiadomość od swojego pracodawcy, działu HR lub organizatora sesji. W wiadomości powinna znaleźć się informacja o terminie i miejscu sesji, jej celu i dobrowolnym charakterze oraz kto będzie miał wgląd oraz dostęp do wyników sesji. Ponadto uczestnik powinien otrzymać komunikat, czy zostanie mu udzielona informacja zwrotna (w DC jest to konieczne, w AC nie), w jakiej formie i kto jest osobą kontaktową.

   

  6.     Jak można się przygotować do takiej formy sprawdzenia naszych kompetencji?

   

  Każdy z nas ma naturalne pokłady, które będzie potrafił uruchomić podczas sesji. Unikałabym czytania siejących postrach opowieści w Internecie – spowoduje to tylko niepotrzebny stres. Pamiętajcie, że nie ma złego wyniku takiej sesji. Każda z ocenianych kompetencji, czy jest na najwyższym czy na najniższym poziomie, może być przez nas rozwijana. Przed sesją warto dobrze się wyspać, dotlenić np. poprzez spacer, jogging lub głębokie oddechy na świeżym powietrzu i zjeść energetyczne śniadanie.

   

  7.     Czy każdy rekruter może przeprowadzać Assessment?

   

  Assessment mogą przeprowadzać jedynie osoby po odpowiednich szkoleniach. Istotne jest również doświadczenie praktyczne. Jeżeli certyfikowany rekruter w przeciągu 2 lat od ukończenia szkolenia przeprowadził mniej niż 2 sesje, musi przejść ponowne szkolenie. 

   

  8.     Gdzie można odbyć takie szkolenie?

   

  Gdy ja szukałam takiego szkolenia, ważna była dla mnie opinia firmy na rynku i czas trwania szkolenia. Metoda AC/DC jest niezwykle złożona, nie można się więc jej nauczyć z kilkugodzinnego kursu. Osobiście wybrałam szkolenie certyfikujące w IBD Business School, które składało się z 3 dwudniowych sesji, co umożliwiło mi w sposób uporządkowany zdobywać nową wiedzę. 

   

  9.     Ile kosztuje certyfikacja AC/DC?

   

  Ceny różnią się w zależności od firmy, lokalizacji i czasu trwania szkolenia. Średnio koszt takiego szkolenia to wydatek rzędu 4000 – 8000 zł.

   

  10.   A jeśli firma nie ma w zespole certyfikowanych asesorów, a chciałaby zastosować AC/DC u siebie?

   

  Jeżeli wewnętrzny dział HR nie dysponuje wykwalifikowanymi osobami w tym zakresie, warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej takiej jak Jobhouse, która w sposób profesjonalny zrealizuje cały proces. Posiadamy odpowiednie narzędzia, kadrę oraz doświadczenie, co przy przeprowadzeniu sesji AC/DC jest niezwykle ważne. Firma po przeprowadzonej sesji AC/DC,  dostarcza osobie zlecającej  raport, może również uczestniczyć w przekazywaniu informacji zwrotnej kandydatom.

   

  11.  Czy jest jeszcze coś o co nie zapytaliśmy, na co warto zwrócić uwagę?

   

  Myślę, że najważniejsze jest to, że AC/DC to metody, które podlegają międzynarodowym standardom. Oznacza to, że metoda ta podlega wielu istotnym wytycznym, stąd też zarówno wykorzystywane narzędzia, jak i cała logistyka muszą odpowiadać odgórnym normom, a osoby oceniające muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje.

   

  Wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem sesji Assessment Center zapraszam do kontaktu: martyna.ladkowska@jobhouse.pl

   

   

  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X