Pomaganie zmienia nie tylko rzeczywistość potrzebujących, ale również nasze własne postrzeganie świata. Kiedy pomagamy i dzielimy się tym, co mamy, rośnie poczucie, że jesteśmy potrzebni. Poprawia się również nasz nastrój, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale.[1] Niezależnie od tego, czy przekazujemy pieniądze, angażujemy swój czas czy też dzielimy się swoimi umiejętnościami, nasze życie nabiera kolorowych barw. Atmosfera zbliżających się świąt jeszcze bardziej zachęca do tego, żeby oderwać się na chwilę od swoich problemów i przypomnieć sobie o innych. Z myślą o potrzebujących ruszyła właśnie akcja na rzecz Hospicjum dla dzieci w Gdyni „Bursztynowa Przystań”, do udziału w której zaproszeni są wszyscy o wielkich sercach.
Znane powiedzenie porównuje szczęście do „perfum, z których nie można wylać na innych, nie pokropiwszy nimi swojego ubrania”. To, że pomoc innym daje nam poczucie satysfakcji, wiemy nie od dziś. Angażujemy się w pomoc od pokoleń, a badanie CBOS Aktywności i doświadczenia Polaków w 2017 roku pokazuje, że ten aspekt działalności staje się dla nas coraz ważniejszy. W minionym roku 71% badanych przekazało pieniądze na działalność dobroczynną – to aż o 7% więcej niż w roku 2016. Pomocy rzeczowej udzieliło 62% Polaków, a pracę własną na działalność dobroczynną przeznaczyło 25% z nas. Natomiast w wolontariat zaangażowało się 8% badanych.[2]
Magia świąt dla wszystkich
W okresie przedświątecznym szczególnie szukamy źródeł pozytywnych emocji i odczuwamy odpowiedzialność społeczną. Jeśli sami nie mamy czasu lub możliwości zorganizowania pomocy, warto dołączyć do akcji czy zbiórek organizowanych np. przez szkoły. Podobne działania podejmują też instytucje państwowe i prywatne firmy, które zachęcają swoich pracowników, by zrobić coś dobrego dla innych.
Pomaganie kosztuje tak niewiele, a zmienia rzeczywistość – sprawia, że czyjś świat staje się lepszy. Dlatego w tym roku w naszej firmie postanowiliśmy wspólnymi siłami przygotować paczkę dla podopiecznych Hospicjum dla dzieci w Gdyni „Bursztynowa Przystań”. – mówi Agnieszka Peplinska Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac w naszej firmie. Dodaje: Pomoc innym zawsze warto dopasować do realnych potrzeb, dlatego w porozumieniu z hospicjum stworzyłam listę potrzebnych produktów. Znalazły się na niej zarówno artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania hospicjum – asortyment spożywczy, pieluchy flanelowe czy detergenty, jak i dopasowane podarunki przeznaczone dla dzieci – podopiecznych hospicjum. Na ten cel zbieramy pieniądze do specjalnej wspólnej skarbonki.
Jest sporo instytucji, które choć same na co dzień robią wiele dobrego, mają trudności, by sprostać wszystkim potrzebom swoich podopiecznych. Brakuje im pieniędzy, a także rąk do pracy. Dlatego w takich miejscach jak hospicja, pomoc jest na wagę złota – każdy gest dobroci i każda złotówka mają ogromne znaczenie. Jednak największe cuda można zdziałać łącząc siły, zwłaszcza, że to także świetna okazja do tego, by zrobić coś wspólnie, zintegrować się i miło spędzić czas.
Dzięki Hospicjum dla dzieci w Gdyni „Bursztynowa Przystań”, nasi podopieczni nie spędzają swych ostatnich dni w samotności. U boku rodziców i bliskich cieszą się nieubłaganie umykającymi cennymi chwilami w atmosferze ciepła i otuchy. – mówi Pani Barbara Stokarska ze Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Dodaje: Niestety zapewnienie komfortowych warunków wiąże się dużymi potrzebami, a środków ciągle brakuje. Dlatego dziękujemy za każde wsparcie ze strony ludzi dobrego serca, którzy pomagają nam na wiele sposobów – angażując się w wolontariat, przekazując datki pieniężne, bądź tak jak firma Jobhouse, przygotowując paczki z upominkami dla naszych pacjentów.
Można także wspomóc organizację poprzez bezpośrednią wpłatę na konto: Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca, konto bankowe PEKAO S.A. II o/GDYNIA 75124035101111000043182794, tytuł: darowizna JBHS 2018
Lista potrzeb:
- ubrania dla dziewczynek, rozmiary: 128-134 cm, 152 cm, spodnie z wysokim stanek 152 cm
- ubrania dla chłopaków, rozmiary: 158-164 cm (piżama, kurtka z kapturem), 68 cm, 164-170 cm, koszulki z długim i krótkim rękawem: rozmiar M
- zabawka migająca/grająca (np. kula), video niania, duża lampa na biurko, zabawki migające, ciepły, lekki koc, poduszka ortopedyczna z pianki termoaktywnej, prześcieradło bawełniane 160x200cm
- octenidol - płyn do płukania jamy ustnej - bez recepty
- pieluchy flanelowe
- plastry sylikonowe
- nitlac - aerozol do usuwania przylepca
- środek do smarowania PC 30
- dreny do ssaka sterylne
- podkłady higieniczne 90x60
- mleko w kartonie 3,2%
- Wędliny pakowane próżniowo ( z długą datą ważności )
- ser żółty pakowany próżniowo
- majonez, ketchup, musztarda, chrzan
- masło
- woda mineralna 0,5l / 1,0l / 1,5l
- soki, napoje niegazowane w kartonie i w butelkach 1l
- szynka w puszce
- pasztet pakowany próżniowo
- kasza manna
- mleko nutramigen 2
- mleko nutramigen 3
- kompresy włókninowe
- gaza opatrunkowa 1/2 m2
- pianki myjące Seni
- ręczniki papierowe składane
- rękawiczki nitrylowe S/M/L
[1] https://www.focus.pl/artykul/dlaczego-warto-pomagac-innym
[2] https://www.nck.pl/badania/raporty/raport-aktywnosci-i-doswiadczenia-polakow-w-2017-roku
Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.