Zmiany w Kodeksie Pracy w 2020 roku - co warto wiedzieć?
Spis treści

  Zmiany w Kodeksie Pracy w 2020 roku - co warto wiedzieć?

  Rok 2019 był przełomowy jeśli chodzi o zmiany w Kodeksie Pracy. Dużo kwestii, które do tej pory były niejasne lub wręcz nieuregulowane, zostało uwzględnionych, dodano też zupełnie nowe zapisy. Czy możemy mówić o rewolucji? 

   

  O jakich zmianach w Kodeksie Pracy należy pamiętać w 2020 roku, kogo te zmiany najbardziej dotyczą? Sprawdźcie zestawienie, które przygotowała dla Was Dorota Blicharska, nasz Kierownik działu Kadr i Płac.

   

   

  1. Płaca minimalna - w 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wynosi w 2020 roku 17 zł brutto za godzinę.

   

  2. Dodatek stażowy - od 1 stycznia do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia nie wliczamy dodatku za staż pracy.

   

  3. PPK w średnich firmach - od 1 stycznia 2020 roku w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników zaczną obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe. Do 24 marca firmy w porozumieniu z załogą muszą wybrać instytucję finansową. Pierwsza wpłata musi zostać odprowadzona w terminie czerwiec-lipiec 2020.

   

  4. OFE - pod koniec 2019 roku rząd przyjął ustawę likwidującą OFE. W 2020 roku pracownicy muszą pamiętać o jednym bardzo ważnym terminie: od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE mają czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. W razie niezłożenia deklaracji w terminie pieniądze z OFE automatycznie trafią do IKE.

   

  5. Mały ZUS - mały ZUS Plus m.in. obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z niego. Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule mogli zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus. Po zmianach, próg uprawniający do składek preferencyjnych będzie wynosił 120 000 zł przychodu przedsiębiorcy za miniony rok kalendarzowy (czyli 2019). Warunkiem uzyskania prawa do „Mały ZUS Plus” jest, by przedsiębiorca prowadził działalność w ubiegłym roku kalendarzowym przez co najmniej 60 dni. Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w 2019 r. w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Obniżone składki będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności.

   

  6. Niedziele handlowe - od 1 stycznia 2020 r. handlować będzie można w siedem niedziel w roku. Zakaz handlu nie będzie więc obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

   

  7. Większe wsparcie osób niepełnosprawnych - Nowy Rok przyniesie również ważne zmiany w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pierwsza z nich związana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, gdyż wraz z nią, odpowiednio waloryzowane jest co roku świadczenie pielęgnacyjne. Oznacza to, że w 2020 roku wysokość świadczenia wyniesie 1830 zł netto (wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym). Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest przede wszystkim rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by opiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

   

  8. PIT za 2019 rok - nowe terminy składania zeznań podatkowych - zmienia się termin złożenia zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Zmienił się również termin składania PIT-28 za 2019 rok - można go złożyć tylko w okresie 17 dni - od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli złożysz swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Urząd ma 45 dni na jej zwrot, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r. Wszystkie pozostałe zeznania PIT możesz -składać tak jak dotychczas do 30 kwietnia 2020 r.

   

  9. Wystartował Rejestr Danych Kontaktowych - jeśli chcesz mieć pewność, że urząd ma Twoje aktualne dane kontaktowe – numer telefon i adres e-mail - przekaż je do Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Dzięki temu urzędnik w ważnych dla Ciebie sprawach zamiast wysyłać pismo, będzie mógł po prostu zadzwonić.

   

  10. Mikrorachunek - wprowadzono ułatwienia w zapłacie podatków do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek podatkowy, pomoc w likwidacji opóźnień w płatnościach dla firm dzięki tzw. uldze za złe długi w PIT i CIT czy obowiązek zapłaty faktury o wartości powyżej 15 tys. zł na rachunek zamieszczony w Wykazie podatników VAT – to niektóre zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów przypomina o najważniejszych rozwiązaniach, które od nowego roku będą dotyczyć podatników PIT, CIT i VAT.

   

  11. PIT za 2019 rok - rozliczenie dochodów małoletnich dzieci. PIT/M

  Data ostatnie modyfikacji 27.01.2023
  Wstecz
  Umów się na bezpłatną konsultację dla biznesu

  Wybierz dogodny termin i umów się na spotkanie online. Bezpłatna konsultacja to 15 minut, które możesz wykorzystać na rozmowę na dowolny temat związany z HR, np. rekrutacja, wynajem pracowników tymczasowych, obsługa kadrowo-płacowa, itp.

  Skontaktuj się z nami
  Umów_się_na_bezpłatną_konsultację_dla_biznesu
  Aktualności
  X